Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

fizyoterapi

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacı çocukların, en temel, fizyolojik ve çevresel kısıtlılıklarını en aza düşürmek, fonksiyonel ve psikolojik bağımsızlıklarını maksimum seviyeye çıkararak yaşam kalitelerini arttırmaktır.

Fizik Tedavi, serebral palsi, Down Sendromu, kas hastalıkları, brakial lexus yaralanmaları, skolyoz, tortikolis, otizm, mental retardasyon, metabolik hastalıklar, genetik hastalıklar, travma sonrası ortaya çıkan bedensel yetersizliklerin, nöral tüp defektleri (spina bifida) gibi hastalıkların belli başlı tedavisidir.

Tedavide vücudu araç olarak kullanıp egzersizlerle beyni yeniden yapılandırmak en temel prensiptir. Tedaviler her çocuğa özel olarak planlanmalıdır. Çocuklar, annenin gebelik süreci, doğum biçimi, doğum sırasında yaşanan zorluklar, bebeğin doğum tartısı, baş çevresi, ailedeki genetik hastalıklar, yaşına göre tuvalet kontrolü ve beslenme alışkanlıkları, kullanmış olduğu ilaçlar ve eşlik eden hastalıkları açısından kapsamlı değerlendirilmeli ve tedavi planlanırken bu değerlendirmeler göz önünde bulundurulmalıdır.

Tedavide nörogelişimsel tedavi yaklaşımları (bobath terapisi), duyu bütünleme terapisi, orthez planlanması, denge ve koordinasyon yapmış olduğu çalışmalar ve aile eğitimi kompanentleri bulunur.

Rehabilitasyonda başarı için multidisipliner yaklaşım şarttır. Ekipte doktor, fizyoterapist, psikolog, özel eğitim öğretmeni, konuşma terapisti ve aile işbirliği içinde ve iletişim halinde olmalıdır.